ZABRANA GPS PRATĆENJA DJECE U VRTIĆIMA
“Poštujte autonomiju djece”
Kako prenosi hessenschau.de, mogućnost trajnog praćenja mogla bi biti od pomoći u privatnim situacijama, ali u dnevnim centrima je nepotrebna, pa čak i kontraproduktivna. “Dnevni boravak djece ima zadatak da poštuje i promovira prava i autonomiju djece”, objasnio je Bieri. “Svako dijete ima pravo na samoopredjeljenje i da slobodno i bez stalnog nadzora istražuje svoju okolinu.”
Obrazovni koncepti gradskih vrtića su, između ostalog, imali za cilj podsticanje samostalnije djece. U tu svrhu, objekti nude „zaštićen prostor prilagođen djeci i pun povjerenja“, nastavlja se u saopštenju.
Bieri je u svom pismu preporučio roditeljima: “Imajte povjerenja u postupke obrazovnih stručnjaka.”
Praćenje učenika
Neki roditelji žele znati gdje su njihova djeca i prate ih pomoću GPS-a (Global Positioning System) – na primjer da provjere da li su stigla u školu. Pomoću ove tehnologije mogu se locirati pametni satovi ili mobilni telefoni s preciznošću od 10 do 15 metara. Prenos podataka o lokaciji trećim stranama dozvoljen je samo uz pismenu dozvolu – međutim, za maloletne osobe dovoljna je saglasnost njihovog zakonskog staratelja. Osim toga, roditelji obično posjeduju pametni telefon i stoga prate „svoj vlastiti“ uređaj.
Međutim, prosvjetni stručnjaci preporučuju roditeljima da informišu svoju djecu da su pod nadzorom.