VODIČ: U BUDIMPEŠTU, S LJUBAVLJU
Budimpešta je svijet u malom, uz svoju burnu prošlost i brzu sadašnjost.
Kad se odlučite za posjetu Budimpešti, zbog bilo kojeg razloga, prvo dobro razmislite na koji ćete prelaz. Granični, naravno. Kao kod svih ulazaka u Evropsku uniju, postoje oni “EU, EEA, CH” i oni, to jest većina nas, “Non EU”. Ovi prvi ne čekaju, za ove druge zavisi kakvog je raspoloženja dežurni graničar.
Izbjegavajte “Horgoš”, ostaje se par sati sigurno, a ako su vam u automobilu i dvoje male djece, jer ste naravno sa čitavom familijom krenuli na “izlet”, biće malo nezgodno kada pomenuti graničar krene da pregleda automobil, pa ga zapljusne nekoliko desetina kokica, kikirikija i par igračaka koje su sastavni dio vašeg putovanja. Osim toga, nema ništa zanimljivo u blizini, ipak je to granični prelaz, pa će vam biti teško usmjeriti misli bilo gdje drugo izuzev kako stići iza kućica, a za dječicu problem je i veći. Ipak, nakon prelaska sa “one strane” i dolaska u Budimpeštu, doživljaj sa prelazom će biti samo jedna nebitna tačka u sjećanju.
Obavezno kupite “Budapest card”
Ne zovu bez razloga kraljicom Dunava, ovaj grad smješten na dvije obale rijeke u kojem se dah prošlosti na svakom uglu miješa sa savremenim izgledom. Začudi vas i jedno i drugo. Nekadašnja prestonica velikog Austrougarskog carstva (Beč je bio glavna) Budimpešta je bogata građevinama koje vas iznenade ljepotom i sitnim detaljima. Mađarski parlament treći u svijetu po veličini i građen po ugledu na britanski, zdanje je pored kojeg ćete se osjećati impresivno. Čak i ako vam razgledanje istorijskih građevina nije najomiljenije ovu ne smijete da propustite.
Sa više od 700 prozora i 690 soba u kojoj je ugrađeno preko 40 kg zlata, mađarski parlament je poznat i po holovima koji su pretvoreni u prave umjetničke galerije.
Sljedeći je naravno Lančani most ili jedan od devet na koliko leži Budimpešta. Lančani most je sagrađan davne 1849. godine i u to vrijeme je predstavljao čudo epohe, ali nećete pogriješiti niti ako pređete preko nekog od novije izgradnje. Sa bilo kojih od ovih mostova pruža se fantastičan pogled na Dunav. U svako doba dana, a posebno uveče ovom rijekom plove brodovi kojima možete da krstarite, dok se sa palube čuju taktovi “Na lijepom, plavom Dunavu”, pa uz malo mašte eto vas pravo u doba Bečkog valcera i Štrausa, lepršavosti i elegancije.
Ta divna Vaci ulica
Ulica od koje treba da počnete šetnju je svakako Vaci ulica u kojoj se nalazi mnogobrojni restorani, gdje uz pristojnu cijenu od 7 do 10 eur možete da dobijete kompletan meni, a ako želite nešto drugo to će vas i koštati skuplje. Pronađite neki lijep i ušuškan lokal i uživajte, izbor je zaista veliki. Osoblje je jako uslužno i prijatno, a ako vam strani jezici ne idu baš najbolje, uvijek se možete poslužiti maternjim. Naime, dosta je onih iz republika bivše Jugoslavije na privremenom radu u Mađarskoj, pa vam Makedonac dođe skoro kao brat rođeni.
Samo ne očekujte peciva i dobru pekaru jer će vam trebati vremena da je nađete, pa onda da provjerite od kada do kada radi (to je prilično relativan pojam), a pecivo čak i u “ranu zoru” je svježe tri dana i po izgledu i po ukusu.
U istoj, Vaci ulici pronaći ćete sve svjetske brendove, sa čestim sniženjima i povoljnostima, pa ako imate dovoljno vremena i novca priuštite sebi rovarenje po stalažama sa kozmetičkim proizvodima, odjećom, obućom i nakitom. Samo par uličica dalje, kod samog šetališta pored Dunava, nalazi se i prodavnica polovne robe. Da, upravo tako. Cijene su toliko prihvatljive, da ćete kupiti odlične pantalone “Dolce Gabbana”, iako se realno ne možete ni uvući u njih bar da ih poklonite nekome jer koštaju “mizernih” 1000 forinti (oko 6 KM).
Kad smo već kod novca, možete plaćati i u mađarskim forintama i u eur, ali novac na platnoj kartici se više isplati. U protivnom, potrošićete vrijeme uzalud na traženju mjenjačnica (iako ih ima na svakom ćošku, baš kad vam zatreba nigdje nijedne), a može vam se desiti da ni radnik u mjenjačnici nije baš raspoložen i ima bitnija posla (telefonski razgovor, na primjer). U svakom slučaju zapamtite koji je kurs forinta : eur ili zatražite da vam daju papir sa istim.
Sopstveni automobil, ako ste tako stigli, možete da ostavite zaštićenog i sigurnog na jednom od gradskih parkinga, gdje karta na dnevnom nivou iznosi 6.900 forinti, odnosno oko 25 eur.
Nije bitno vrijeme ni godišnje doba kad ćete posjetiti Budimpeštu. Ne možete pogriješiti bilo kad da dođete. Vrijedi svakog uloženog pfeninga i trenutka vremena. Budimpešta je svijet u malom, uz svoju burnu prošlost i brzu sadašnjost sa ljudima iz svih dijelova svijeta koji se voze na “segveju“. Zbog toga ćete se osjećati svjetski i moderno, ali i dijelom istorije.
izvor: mamaje.cool