U opticaju sve više lažnih novčanica
Od decembra 2024. godine u Bavarskoj je prijavljeno više od 100 slučajeva lažnih novčanica od 100 eura za plaćanje. Pogođeni su supermarketi, ali posebno apoteke.
Upravo to je nedavno doživio i vlasnik dvije apoteke u Stadtbergenu i Augsburgu. Kada svoju dnevnu zaradu odneo u banku, nije sumnjao ni u šta loše. Ali onda šok: mašina za brojanje uporno odbija da primi novčanicu od 100 evra.
“Gospođa iz banke je rekla, nažalost, mora se sačuvati na uvid, nešto nije u redu s novčanicom. Ne može se još sa sigurnošću reći. Vjerovatno je lažna. To je, naravno, u početku izazvalo veliki šok”, prisjeća se farmaceut.
I zaista: nota je veoma dobro napravljena lažna. Baš kao još jedna novčanica od 100 eura koja je korištena za “plaćanje” u drugoj apoteci Carolin von Fritschen u Augsburg-Göggingenu.
U Bavarskoj je sve više prijava lažnog novca
Prema Ludwigu Waldingeru, portparolu bavarske državne kriminalističke policije u Minhenu, od decembra prošle godine prijavljeno je više od 100 slučajeva u kojima su krivotvorene novčanice od 100 evra korištene za plaćanje u supermarketima ili, posebno, u apotekama, ne samo u regiji Augsburg nego i širom Bavarske. Prema Waldingeru, sve novčanice dolaze iz iste klase krivotvorina, odnosno iz jedne proizvodne serije. Nije mogao reći zašto su apoteke posebno pogođene.
Kako da prepoznam krivotvorene novčanice?
U Njemačkoj se u opticaj stavlja najviše falsifikovanih novčanica od 50 evra, zatim novčanice od 20 evra, a zatim novčanice od 100 evra. Iako mnoge krivotvorene novčanice izgledaju kao originalne na prvi pogled, krivotvorine su uočljive na drugi pogled.
Jer svaka novčanica ima određene sigurnosne karakteristike. „Vidi, osjeti, nagni“, preporučuje Ludwig Waldinger. Svaka novčanica ima vodeni žig, sliku Evrope, koja se može videti sa oštrim detaljima kada se podigne na svetlost.
Evropa je posebno upečatljiva po širokoj srebrnoj pruzi na rubu. Falsifikatima je ovo veoma teško kopirati.
“Sljedeća stvar je dodirnuti novčanicu. Zato što pravi novac nije od papira. Napravljen je od pamuka, na dodir je drugačiji, ima izbočine i udubljenja, poput malih žljebova na ivici. Ako je tu nešto glatko, to je siguran znak da nešto nije u redu s ovom novčanicom”, kaže Waldinger.
Naginjanjem novčanice možete provjeriti vrijednost.
“Na prednjoj strani je mali, obojeni, raznobojni broj vrijednosti. I kada nagnete novčanicu naprijed-nazad ispred svog lica, linija u boji se pomiče preko ovog broja. I to je zaista gotovo nemoguće za falsifikatore da oponašaju.”
Svjesno plaćanje lažnim novcem je krivično djelo
Svako ko naiđe na krivotvorenu novčanicu ne smije platiti novcem.
“Falsifikovanje novca nije beznačajno djelo; to je krivično djelo. Prijeti vam kazna zatvora od najmanje jedne godine ako znate da nekom drugom predajete lažni novac”, kaže Ludwig Waldinger iz Ureda bavarske državne kriminalističke policije.
“Odnesite novac u policiju, ili u banku ako je potrebno. Ima smisla staviti novac u kovertu, na primjer, i tretirati ga kao dokaz.”
Nema zamjene za izgubljeni novac. Oštećena je i farmaceutkinja Carolin von Fritschen.