Minimalna plata od 15 evra?

30

Koliko god da je bio kontroverzan kada je uveden prije deset godina, zakonski propisanu minimalnu platu rijetko ko više dovodi u pitanje.

“Mi se držimo zakonske minimalne plate”, saopšteno je iz CDU/CSU i SPD-a nakon istraživačkih razgovora. Trenutno je 12,82 evra po satu. Cilj je do kraja naredne godine dostići 15 evra.

Minimalna plata od 15 evra: Koliko je još ostalo na kraju mjeseca?
Prema podacima Saveznog zavoda za statistiku, skoro 1,5 miliona zaposlenih u Bavarskoj imalo bi koristi od toga. Svi oni zarađuju manje od 15 evra na sat. Međutim, broj bi se ipak mogao promijeniti. Ovo takođe zavisi od krugova kolektivnog pregovaranja.

Ako zakonska minimalna plata poraste na 15 evra, oni koji je primaju imali bi pravo na dva evra i 18 centi više po satu. Ali to je samo odvratno. Od toga bi se morali odbiti porezi i doprinosi za socijalno osiguranje.

Posljedice povećanja minimalne plate zavise od dotičnog poreznog razreda i bračnog statusa, ali evo primjera: samohrana prodavačica bi zarađivala ovoliko sa 40-satnom nedjeljom, poreski razred 1, bez crkvenog poreza i bez dodatnih prihoda.

Minimalna plata 12,82 eura:

  • 2.222 evra bruto mjesečno
  • 1.614 evra neto mjesečno

Minimalna plata 15 eura:

  • 2.600 evra bruto mjesečno
  • 1.836 evra neto mjesečno

Uz minimalnu platu od 15 evra, prodavačica bi mjesečno primala 378 evra bruto više. Nakon odbitka poreza i doprinosa, ostao joj je samo 221 evro.

Prednost: Minimalna plata jača kupovnu moć
Sindikati se već neko vrijeme zalažu za 15 evra. Oni se pozivaju na ono što Evropska unija preporučuje kao parametar u Direktivi o minimalnoj plati: 60 odsto srednje plate. Srednja plata je tačno sredina svih primanja, a ne prosjek.

Sindikati i istraživački dokument Crno-crvene koalicije smatraju da je to opravdano. Naročito u grupama sa nižim prihodima, još uvijek visoke cijene i rastuće kirije utiču na kućne budžete. Osim toga, povećanje bi povećalo kupovnu moć, a time i, donekle, privredu.

Nedostatak: Ekonomija se boji otpuštanja radnih mjesta
Međutim, veća minimalna plata opterećuje kadrovske budžete kompanija. Osim veće satnice, moraju plaćati i polovinu viših doprinosa za socijalno osiguranje.

Poslodavci upozoravaju: “Minimalna plata od 15 evra mogla bi koštati poslove u određenim sektorima”, rekao je njemački ekonomski institut u odgovoru na upit.

“Umjesto porodičnih pekara, postojaće lanci sa industrijskom robom”, kaže stručnjak za IW Christoph Schröder.

I upozorava da bi cijene mogle biti naduvane u restoranima, frizerima i maloprodajnim trgovinama. Ovdje se često isplaćuje samo zakonski propisana minimalna plata. Uzgred, ovo se mora pridržavati i za mini poslove.

Posljedice se još ne mogu procijeniti
Kada je 2015. godine uvedena zakonska minimalna plata, poslovna zajednica, uz podršku ekonomskih istraživača, upozorila je na velika otpuštanja radnih mjesta kao rezultat. Ali nije ispalo kako se očekivalo.

“Od 2023. do 2025./2026. godine očekuje se rast kolektivno ugovorenih plata za 13 odsto. Povećanje minimalne plate na 15 evra značilo bi povećanje skoro duplo, odnosno 25 odsto”, izračunao je Clemens Fuest, predsjednik ifo instituta.

IAB, istraživački institut Federalnog zavoda za zapošljavanje, izračunao je koliko bi donijela minimalna plata od 15 evra. To znači da bi više od polovine kompanija bilo pogođeno. Međutim, minimalna plata od 15 evra bi takođe uticala na kupovnu moć, a time i na rast. Ističu to iz Fondacije Hans Böckler, koja je bliska sindikatima.

Source br.de

Leave A Reply

Your email address will not be published.