Kontrole na autobuskim stanicama ili na granici?
Čemu služe kontrole na bavarskim granicama koje su na snazi već dobre dvije sedmice? Dok se broj odbijanja povećava, putnici u Freilassingu se žale na gužve u saobraćaju – a "Flixbus" zahtijeva provjeru pasoša na autobuskim stanicama umjesto na granici.
Flixbus poziva na uvođenje pasoških kontrola kao na aerodromima
Za autobuske kompanije poput Flixbusa, pasoške kontrole znače više napora. Kako bi skratili vrijeme čekanja na granicama, već neko vrijeme provjeravaju pasoše putnika koji putuju u inostranstvo prije polaska. Flixbus bi pozdravio bližu saradnju s vlastima u tom pogledu. To je zbog njihovog prisustva ne samo na granicama, već i na autobuskim stanicama kao što je slučaj na aerodromima, saopštila je kompanija. U tu svrhu je u kontaktu s vlastima.
Kontrole i u centralnom dijelu Njemačke
Mnogi putnici autobusom su sada navikli na granične kontrole. Ali ona više ne doživljava kontrole samo na graničnim prijelazima, već i u srcu Njemačke – na primjer, između Berlina i Münchena, kaže jedna studentica: „Bilo je to usred noći u 00:30 i prilično neočekivano, jer sam upravo zaspala. Desilo se brzo i niko nije zaustavljen. Ali sam također doživjela dva puta kada ljudima nije bilo dozvoljeno da nastave svoje putovanje.“
Neki se osjećaju loše, drugi smatraju da su kontrole dobre
Mnogi putnici izvještavaju da ih se češće provjerava noću nego danju, i češće na velikim graničnim prijelazima nego na malim. Tamo se policija oslanja na tajne istrage, tj. policajce u civilu. Ili kratkoročne granične kontrole s helikopterima – kao što je trenutno slučaj na granici s Češkom Republikom.
Prihvatanje kontrola među stanovništvom varira. “Osjećao sam se veoma nelagodno zbog toga, smatrao sam to veoma čudnim”, kaže jedan student. „Nemam problem s tim, zapravo mislim da je dobro“, kaže student koji mnogo putuje između Bonna i Tegernseea. Prema anketi, Nijemci su podijeljeni oko toga da li pooštrene granične kontrole i odbijanja imaju efekta. 51 posto ispitanika u novom ZDF Politbarometru očekuje da će kontrole rezultirati znatno manjim brojem tražilaca azila i izbjeglica koji dolaze u Njemačku. 47 posto sumnja u efikasnost mjere.
Kontrola dijelom zavisi i od spoljnih karakteristika
Voz “Alex” stiže na glavnu stanicu u Minhenu iz Praga u podne. Ovdje se već neko vrijeme redovno vrše provjere, kaže mlada žena sa plavom kosom. „Prošli su pored mene“, kaže ona. Mnogi putnici izvještavaju da to da li ćete biti provjereni ili ne zavisi i od vaših vanjskih karakteristika.
Tareq Alaows, portparol za pitanja izbjegličke politike organizacije za izbjeglice “Pro Asyl”, bio je na granici s Poljskom i na glavnoj željezničkoj stanici u Frankfurtu na Odri. Tamo je uočio nekoliko slučajeva “rasnog profiliranja” – diskriminatornog nadzora ili sumnje prema ljudima isključivo na osnovu njihove etničke pripadnosti ili boje kože.
On takođe kritikuje odbijanje tražilaca azila i ističe da je to suprotno evropskom pravu.
“Mora postojati neko ko poštuje ljudska prava, ako ne Njemačka, onda ko?” rekao je u intervjuu za Deutschlandfunk .
Kritičari sumnjaju u efikasnost kontrola
45 posto više odbijenica u odnosu na prethodnu sedmicu, rekao je ministar unutrašnjih poslova Alexander Dobrindt u prvoj sedmici nakon pooštravanja kontrola. Kritičari sumnjaju da će se kontrolama išta postići – jer svako ko želi može odabrati da pređe “zelenu granicu”, tj. da ide rutom kroz šume i livade.
Saobraćajne gužve i gubitak prihoda u Freilassingu
Čak i na kontrolnim punktovima, neki sumnjaju u efikasnost, na primjer na mostu Saalach između Freilassinga i Salzburga. Iako je policija stacionirana na glavnoj cesti, odmah pored se nalazi pješački most preko kojeg se, prema riječima očevidaca, može nesmetano hodati. „Mislim da je to samo predstava“, kaže Anni Klinger iz Freilassing ekonomskog foruma. “Freilassing je onaj koji pati.”
Putnici su sada zaglavljeni u saobraćajnim gužvama i do sat i po tokom špica, kaže Klinger. Trgovci na malo također su osjetili utjecaj mjera, s manje ljudi koji ulaze u centar grada: neke trgovine su zabilježile pad prodaje od 20 posto od 7. maja.
Primjetne kontrole na bavarskim autoputevima
Nasumične granične kontrole dugo su bile dio svakodnevnog života na autoputevima. Prema ADAC-u, ovisno o saobraćajnoj situaciji, redovno se javljaju gužve na autoputnim prelazima, na primjer na autoputu A3 od Linza do Passaua ili A93 od Kufsteina do Rosenheima. Tokom vršnih sati, putnici su morali čekati pola sata ili više. Ovo bi se u budućnosti moglo povećati, piše ADAC, posebno tokom prazničnih perioda.