Erupcija vulkana u Njemačkoj – moguće je!
Početkom godine istraživači su otkrili tečnu magmu u vulkanskom Ajfelu. Jedan stručnjak vjeruje da je izbijanje moguće. Takođe u bliskoj budućnosti.
Lava koja žubori i gusti oblaci dima usred Njemačke? Ono što se dugo smatralo nemogućim moglo bi zapravo postati stvarnost – vulkanska erupcija na njemačkom tlu. Od posljednje erupcije Ajfela, koja se dogodila prije 11.000 godina, postalo je tiho. Zatišje prije oluje lave? Sasvim moguće.
U januaru ove godine, istraživači su otkrili da zemlja i dalje buja ispod Ajfela. Podaci prikupljeni prije 30 godina pokazuju tečnu magmu aktivnu na dubinama od deset do 30 kilometara ispod površine Zemlje. Vulkanski Eifel stoga nikada nije bio potpuno neaktivan. Razlog za zabrinutost? Ulrich C. Schreiber, penzionisani profesor opšte geologije na Univerzitetu Duisburg-Essen, savjetuje budnost, kako objašnjava u intervjuu za t-online.
„Toliki pritisak raste da dolazi do masovnih epidemija.”
Prema ekspertu za vulkane, postoje dvije glavne oblasti u Njemačkoj koje se geološki smatraju vulkanski aktivnim: „Ajfel i Vogtland“ . Pored toga, region Bodenskog jezera je poslednjih godina došao u fokus naučnika. “Ovdje se Zemljin omotač malo razlikuje od susjednih regija, a takozvana zona smicanja izaziva napetosti u Zemljinoj kori”, objašnjava Schreiber.
Postoje dvije različite vulkanske regije u Ajfelu. Na zapadu dominiraju šišarki i maar vulkani, dok je na istoku regije u prošlosti već bilo “eksplozivnih erupcija”, “koje su u kratkom vremenskom periodu ispustile velike količine materijala”. Sastav magme se mijenja iz godine u godinu , kaže stručnjak:
„Postaje eksplozivnija jer se određene komponente koncentrišu. U nekom trenutku, toliki pritisak se poveća da dolazi do masovnih epidemija.”
Ako se dogodi potres ili pomak u blokovima kore otvori kanal kroz koji magma može teći, usijana tekućina može doći do površine “mnogo brže nego što mislite”. Schreiber vjeruje da je moguće da bi vulkan na njemačkom tlu mogao eruptirati “relativno brzo”.
Međutim, stručnjak za vulkane takođe ističe da naučnici nisu sigurni “kako počinje vulkanska erupcija u Ajfelu, da li se ponovo javlja na postojećem vulkanu ili se otvara potpuno nova lokacija”. Trenutno nedostaje iskustva. “Kada dođe do odlučujućeg trenutka, to bi se moglo dogoditi u roku od nekoliko sedmica.”