RASPRODAJA CHROME? AMERIČKE VLASTI ŽELE RAZBITI GOOGLE
U sporu oko tržišne moći internetskog giganta Gugla, američke vlasti preduzimaju drastične mjere neposredno prije promjene vlasti u SAD. Oni žele razbiti Google. Kako bi ukinuo monopol podružnice Alphabet nad internet pretragama, tužiteljka američkog Ministarstva pravde podnijela je u srijedu, između ostalog, i obaveznu prodaju Chrome pretraživača. To proizilazi iz sudskih dokumenata. Osim toga, Googleu bi trebalo zabraniti ponovni ulazak na tržište pretraživača na pet godina.
Za Google se kaže da dijeli podatke sa konkurencijom
Osim toga, Google će biti u obavezi da deset godina dijeli rezultate pretraživanja i informacije sa konkurencijom. Druga stvar je prestanak milijardskih isplata Appleu, čime je Guglu osiguran status zadanog pretraživača na Apple uređajima. Na stolu je i moguća prodaja Android operativnog sistema ukoliko ne stupe na snagu druge mjere za vraćanje konkurencije u internet pretraživanju.
Google potvrđuje “nezakoniti monopol”.
U avgustu je sud potvrdio da Gugl ima nezakonit monopol u onlajn pretraživanjima i povezanim reklamama, što je kompanija branila isplatama vrijednim milijardama. Google želi uložiti žalbu na presudu.
Bez obzira na to, o takozvanim korektivnim mjerama će se pregovarati u naknadnom postupku u aprilu 2025. Google je u više navrata kritilovao mogući raspad kao radikalan, rekavši da bi to naštetilo američkim kompanijama i potrošačima i ugrozilo konkurentnost SAD na polju vještačke inteligencije (AI). Kompanija ima rok do decembra da dostavi kontraprijedloge.
Tramp je skeptičan po pitanju raskida
Međutim, inauguracija novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trampa mogla bi ovom slučaju dati novi zaokret. Njegova administracija će vjerovatno zamijeniti sadašnji tim odjeljenja za borbu protiv monopola Ministarstva pravde. Novi zaposleni bi mogli nastaviti slučaj, tražiti nagodbu s Googleom ili potpuno odustati od pristupa. U intervjuu tokom predizborne kampanje, Tramp je izrazio skepticizam u pogledu razbijanja Gugla. To bi pomoglo Kini, tvrdio je. Umjesto toga, Tramp je rekao da želi više pravičnosti u rezultatima pretraživanja.