MINHEN TESTIRA NOVI NAČIN ŠKOLOVANJA?

176

Grad Minhen želi da uspostavi reformski  model obrazivanja u školama, u kojima sva djeca mogu zajedno učiti od prvog razreda do mature – bez ocjena, s većom fleksibilnošću na početku nastave i ciljanim opcijama podrške.

Uz naučnu podršku, Odjeljenje za obrazovanje i sport (RBS) razvilo je koncept za novu model školu koja će uskoro biti testirana u Minhenu. Vodeći princip koncepta je „cijeniti jedinstvenost – oblikovati zajednicu“ kako bi se pronašao pravi obrazovni put za svako dijete.
Ideja koja stoji iza toga jeste da u budućnosti svi učenici treba da imaju priliku da unesu svoje individualne vještine, interesovanja i iskustvo u školski život.

„Trostepeni školski sistem u Bavarskoj je relativno rigidan“, objašnjava gradski školski vijećnik Florian Kraus. “Postoji mnogo učenika koji se ne slažu dobro u ovom školskom sistemu.”

“Umjesto da tjeramo učenike u sistem, radije bismo prilagodili školu”, dodaje gradska vijećnica Anja Berger. “Škola zasnovana na novom modelu može mnogo bolje odgovoriti na individualnu situaciju djece i mladih.”

Zbog dugog perioda zajedničkog školovanja u uzornoj školi, odluke o izboru na osnovu ocjena ne bi bile potrebne. „Postoje mnoge druge opcije za povratne informacije koje zaista odjekuju kod djece i mladih“, kaže dr. Michael Kirch iz LMU-a, koji je odigrao ključnu ulogu u razvoju koncepta.

Nova model škola treba da bude škola za sve – sa mešovitim grupama za učenje. U saradnji sa dnevnim boravcima trebalo bi da postoji fleksibilna faza ulaska u školu. Učenici takođe imaju fleksibilnost u odlučivanju kada će napustiti školu: sve kvalifikacije koje se nude u Bavarskoj mogu se steći.

Svakodnevni školski život je takođe osmišljen fleksibilno:

– Ujutro učenici treba da imaju priliku da dođu između 7:30 i 9 sati i za to vrijeme doručkuju, uče ili učestvuju u aktivnostima kao što su sport ili meditacija.

– Zatim počinje jezgro koje traje do 15 sati.

– Škola se završava fleksibilno od 15 do 18 sati uz vrijeme za učenje i slobodne aktivnosti.

Što se tiče prostora, nova model škola imaće prostora za do 900 učenika. Podijeljen je na devet kuća za učenje, od kojih se svaka sastoji od osam grupa za učenje sa dvanaest učenika i saputnikom.

Model škola takođe implementira digitalno podržano učenje sa opremom 1:1 – to znači: Svako ima personalizirani mobilni uređaj koji se može koristiti za produktivan rad bilo gdje i u bilo koje vrijeme.

Inkluzija takođe igra centralnu ulogu: model škola je inkluzivna škola, koja je takođe namijenjena, na primjer, djeci i mladima s tjelesnim invaliditetom ili djeci i mladima kojima je potrebna podrška u socijalno-emocionalnom razvoju ili u oblastima učenja. ili intelektualni razvoj. Organizacija uzorne škole u grupama za učenje i kućama za učenje i nastavnicima za specijalno obrazovanje obezbeđuje inkluzivnu brigu.

Osim toga, planirana je nova interakcija između škole i gradskog okruga: neškolski igrači kao što su objekti za slobodno vrijeme, sportski klubovi i društveni objekti će biti integrisani u ponudu škole, što će poboljšati kvalitet škole i cjelodnevne brige.

Potrebna prijava bavarskom državnom ministarstvu obrazovanja i kulture za odgovarajući školski eksperiment bit će predata u narednih nekoliko dana.

 

Source muenchen.de

Leave A Reply

Your email address will not be published.